Revisions: Ser A  Description: The AB 20AD027A0AYNANC0 VFD has a HP rating of 20 HP. This adjustable frequency drive additionally, comes with a output rating of 27 A. It comes with a rating of 15 kW. This AC drive has an IP20 (panel mount) enclosure type rating and is a 480V AC drive. This drive has a blank cover in place of the HIM module.
Texnite is NOT an authorized distributor, affiliate or representative for the Manufacturer.
Product is surplus. Manufacturer's warranties do NOT apply.
Allen Bradley 20AD027A0AYNANC0 Used Surplus
Allen Bradley
Part
#20AD027A0AYNANC0
Condition:
Used
In stock icon3 in stock
Adding to cart… The item has been added
quick-delivery
QUICK DELIVERY
free-shipping
FREE SHIPPING
1-year-warranty
2 YEAR WARRANTY
esy-returns
EASY RETURNS
Questions?
Speak with a real person who will go out of the way to help!
Chat
Reviews
    Technical Specifications for 20AD027A0AYNANC0
ManufacturerRockwell Automation
BrandAllen-Bradley
Part Number/Catalog No.20AD027A0AYNANC0
Voltage480V AC
Ph3
Amps27
kW(Hp)15 (20)
FrameD
EnclosurePanel Mount - IP 20, NEMA/UL Type 1
Interface ModuleBlank Cover
TypeManual
w/BrakeYes
w/ResistorNo
RatingFiltered A & B Frames (Optional) C, D, & D Frames (Standard)
Network TypeNone
ControlEnhanced
Safe OffNo
FeedbackNo Feedback - Enhanced Control
UPC820919204678
BrandAllen-Bradley
Voltage480V AC
Ph3
Amps27
kW(Hp)15 (20)
FrameD
Interface ModuleBlank Cover
TypeManual
w/BrakeYes
w/ResistorNo
Network TypeNone
ControlEnhanced
Safe OffNo
UPC820919204678
s
About 20AD027A0AYNANC0
The Allen-Bradley 20AD027A0AYNANC0 PowerFlex 70 Adjustable Frequency AC Drive has a 3-phase, 480V DC drive rating, that controls industrial induction motors in processes where torque control and speed control are required. The 20AD027A0AYNANC0, like every PowerFlex 70 drive, has a zero-stacking design, which saves space, and provides an ambient temperature of up to 50 °C. It has 480V AC operating voltage (3-phase) at 50/60Hz, with 27A input current, 20HP output at normal duty, and 15HP output at heavy-duty operation. It offers -10% minimum and +10% maximum input tolerances at 47 to 63Hz, and like the rest of the AC drives in the series, it has an operational power factor of 0.98, with an efficiency of 97.5%. The 20AD027A0AYNANC0 drive provides both under and over-voltage AC trips, and it can detect and monitor excessive temperature trips using a heatsink. It has a Metal Oxide Varistor which provides a Transient Line Protection of up to 6000V, and also a ground fault trip, with phase-to-phase protection on the drive’s output. The 20AD027A0AYNANC0 can provide the drive with continuous drive ride, through a maximum power loss period of 15ms, and it can provide 2s of Logic ride-thru time.
The 20AD027A0AYNANC0 drive features high-performance motor control, selectable from the Sensorless Vector control with a full tuning capability, the Standard Volt per Hertz control with full custom capability, and the Allen-Bradley PF700 Flux Vector control. It produces a PWM control signal with a programmable 2 to 10 KHz carrier frequency, it features a programmable output frequency range from 0 to 400Hz, and an output voltage range from 0 to the rated motor voltage. The 20AD027A0AYNANC0 also features digital and analog inputs, with an accuracy within ±0.01%, and ±0.4% of the maximum output frequency, and it offers users ±0.5% speed regulation, across a 40: 1-speed range, in an open-loop application with slip compensation. The drive speed control and setup, are digitally controlled to ensure repetition and precision, and it gives users 2 independently programmable Accl/Decl profiles. The 20AD027A0AYNANC0 offers various protective features alongside Class 10 Electronic Motor Overload Protection, and it also provides multiple programmable stop modes. It has a functioning temperature range of 32 to 122 °F, at 5 to 95% non-condensing relative humidity, and it can retain functions at a maximum altitude of 1000m. The 20AD027A0AYNANC0 weighs approximately 18.55Kg, with an aggregate volume of 219.9mm x 350mm x 179.8mm, and is UL, cUL-us, and CE-certified.
Technical Description of 20AD027A0AYNANC0
This Allen Bradley PowerFlex 70 is a 15 (20) kW(Hp) AC Drive. This PF 70 comes with Enhanced Control, a Blank Cover, and w/Brake. This AB VFD is Frame size D and powered with 480V AC 3 Phase and 3 Amps.